Chińskie wtryskarki – 8 powodów popularności

22 / 11 / 2016

Chińskie wtryskarki stają się coraz popularniejsze w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych, zarówno na rynku polskim, jak również europejskim. Większość inwestorów, którzy chcą zacząć przygodę z wtryskiem od samego początku, ale również takich, którzy chcą rozbudować swój park maszynowy, rozważa zakup wtryskarki azjatyckiego producenta. Najważniejsze obawy dotyczą jakości wykonania maszyny, kwestii serwisowych oraz utrzymania ciągłości produkcji. Okazuje się jednak, że chińscy producenci w ostatnich latach potrafili w całości wyeliminować problemy z jakością swoich produktów, a wszystko wskazuje na to, że produkty z rynku azjatyckiego będą coraz bardziej popularne na rodzimym oraz europejskim rynku. Co wpłynęło na,  że niektórzy z chińskich producentów potrafili tak dobrze poradzić sobie z problemami jakościowymi?

Efekt skali
Produkcja maszyn wtryskowych w Chinach podlega w bardzo dużym stopniu tzw. efektowi skali. Nazywamy tak sytuację, w której dzięki zwiększenia zakresu i rozmiarów produkcji, w ostateczności obniżona zostaje nie tylko jednostkowa cena towaru, ale zyskiwany jest szereg dodatkowych benefitów. Chiny to olbrzymi rynek produkcji komponentów mechanicznych, elektronicznych oraz hydraulicznych – dostępne są wszędzie i o każdym czasie. Producenci tych komponentów staja się coraz bardziej profesjonalni zarówno w zakresie optymalizacji procesów produkcyjnych, jak również jakości wyrobów końcowych. Producenci podzespołów zrozumieli, że profesjonalizacja i kontrola jakości to jedyna droga do osiągnięcia sukcesu na rynku europejskim, dzięki temu chińskie wtryskarki zyskały dużą przewagę konkurencyjną.

Produkcja komponentów we własnym zakresie vs. rozwój jakościowy łańcucha dostaw

Mimo obecności dużej liczby dostawców podzespołów mechanicznych, producent wtryskrek Vision – Hysion Machinery – prowadzi produkcję komponentów mechanicznych całkowicie we własnym zakładzie. Spowodowane jest to sytuacją, w której jakość dostarczanych podzespołów odgrywa krytyczną rolę w procesach produkcyjnych. Są to np. dostawy elementów stalowych, w których jakość stali i powtarzalność wymiarów stanowić będzie o powtarzalności pracy maszyny wtryskowej. Producent chińskich wtryskarek Vision, firma Hysion Machinery, przewiduje jednak intensywny rozwój łańcucha dostaw dla komponentów do montażu wtryskarek w kolejnych 3-5 latach, dzięki skokowi jakościowemu i organizacyjnemu  w produkcji tych podzespołów. Oznacza to, że możliwa będzie dalsza obniżka cen maszyn bez żadnego uszczerbku na jakości komponentów, a w efekcie gotowych maszyn wtryskowych, co dodatkowo pogłębi różnice cenowe między wtryskarkami produkowanymi w Europie i w Azji.

Olbrzymi chiński rynek wewnętrzny

Chińskie wtryskarki i ich producenci obsługują głównie rynek lokalny, na które przeznaczane jest 95% produkcji. Europejscy producenci nie są w stanie konkurować na rynku chińskim, przez co nie mają możliwości wykorzystania benefitów płynących z efektu skali. Wyjaśnia to duże rozbieżności w cenach wtryskarek, co często jest błędnie oceniane jako różnica w zastosowaniu gorszej jakości materiałach, podzespołów lub technologii.

Duży rynek specjalistów

Olbrzymią przewagą olbrzymiego rynku przetwórstwa tworzyw sztucznych w Chinach jest dostęp do wysokiej klasy specjalistów. Wzrastająca waga badań jakościowych, R&D, optymalizacji procesów produkcyjnych – wszystko to powoduje, że wymagany jest stały dostęp do specjalistów, których aktualnie brakuje w wysoko rozwiniętych krajach europejskich. W Chinach dostęp do takich pracowników o wysokim stopniu profesjonalizacji jest dość łatwy. Dodatkowymi benefitami są, m. in. bardzo dobrze sprofilowane kierunki na uczelniach wyższych, wrodzony profesjonalizm i bardzo wysoką dyscyplinę pracowników, a także wielokrotnie wspominany ogromny rynek wewnętrzny.

Przynależność do elity producentów

Całkowita ilość producentów wtryskarek w prowincji Zheijang w mieście Ningbo to ok. 700 producentów. Realnie oceniając, jedynie 5% tych producentów jest w stanie w tej chwili sprostać europejskim normom jakościowym i normom bezpieczeństwa. Hysion Machinery, producent wtryskarek Vision, zalicza się w tej chwili do 3 największych azjatyckich dostawców i z dumą potwierdza swoją przynależność do elity azjatyckich producentów wtryskarek.

Cena maszyn

Średnia cena najtańszych maszyn producentów azjatyckich (chińskie wtryskarki wyposażone w pompę stałego wydatku, niedostępną w ofercie firmy Stexor Polska Sp. z o. o.) stanowi aktualnie od 30 do 50% ceny maszyn producentów europejskich.

Duża dostępność maszyn specjalnych

Podstawowymi produktami, których dostawa realizowana jest na rynek chiński, są najprostsze maszyny wtryskowe z napędem opartym na pompie stałego wydatku. Nie ma jednak żadnego problemu z dostępnością maszyn opratych o bardziej ekonomiczne napędy (pompę zmiennego wydatku, serwomotor) jak również o maszyny do zastosowań specjalnych, np. wtrysku dwukolorowego, dedykowanego dla PET, czy tzw. maszyn „high-speed”, do wtrysku detali cienkościennych. Na tym ostatnim przykładzie, warto zauważyć, że chińskie wtryskarki i ich parametry szybkościowe nie różnią się w znacznym stopniu od tego, co oferują dostawcy europejscy. Przy produkcji cienkościennego pojemnika na żywność o pojemności 120 ml, maszyna produkcji Hysion Machinery i oferowana w dystrybucji przez Stexor Polska Sp. z o. o., osiąga czas cyklu w granicach 3,3-3,5 sekundy. Podstawową różnicą jest żywotność maszyn – w przypadku maszyn „high-speed” azjatyckich producentów wynosi ok. 10 lat, w przypadku maszyn europejskich nawet do 5 lat dłużej, ale przy wielokrotnie wyższych nakładach inwestycyjnych – cena takiej maszyny będzie nawet do 80% niższa.

Jakość, stabilność, precyzja ruchów

Największym osiągnięciem jakościowym najlepszych producentów azjatyckich jest olbrzymi skok jakościowy dokonany w ostatnich 10 latach. Maszyny stały się bardzo stabilne i precyzyjne, co pozwoliło na większe zainteresowanie europejskich dystrybutorów oraz znaczną poprawę warunków gwarancyjnych. W tej chwili maszyny Vision serii Eco i SuperEco są dostępne w polskiej dystrybucji z 3 letnią gwarancją.

Nasze wtryskarki

Vision Verto

Seria miniwtryskarek do produkcji niewielkich detali. Urządzenie o niewielkiej mocy, ale dużych możliwościach. Wyposażenie w podzespoły europejskich producentów.
Wtryskarki od 32 do 58 ton siły zwarcia.

Zobacz więcej

Vision Smart

Seria miniwtryskarek do produkcji niewielkich detali. Urządzenie o niewielkiej mocy, ale dużych możliwościach. Wyposażenie w podzespoły europejskich producentów.
Wtryskarki od 32 do 58 ton siły zwarcia.

Zobacz więcej

Vision Maxx

Seria miniwtryskarek do produkcji niewielkich detali. Urządzenie o niewielkiej mocy, ale dużych możliwościach. Wyposażenie w podzespoły europejskich producentów.
Wtryskarki od 32 do 58 ton siły zwarcia.

Vision Mini

Seria miniwtryskarek do produkcji niewielkich detali. Urządzenie o niewielkiej mocy, ale dużych możliwościach. Wyposażenie w podzespoły europejskich producentów.
Wtryskarki od 32 do 58 ton siły zwarcia.

Zobacz więcej