Wybierz opis
Formy wtryskowe są jednym z kluczowych komponentów maszyn przemysłowych służących do produkcji wyrobów tworzyw sztucznych. To od nich w głównej mierze zależy funkcjonalność tych maszyn, a także ich wydajność, dlatego formy do wtryskarek muszą być właściwie zaprojektowane, zbudowane i użytkowane – tylko w ten sposób można zagwarantować optymalny przebieg procesu produkcyjnego.
Formy do wtryskarek różnią się między sobą kształtem i wielkością, w zależności od przeznaczenia, często mają także różny design, ponieważ każdemu modelowi nadawane są swoiste cechy charakterystyczne. Ich wygląd bywa więc zróżnicowany, jednak konstrukcja zawsze jest zbliżona. Składają się na nią przede wszystkim: gniazdo/gniazda formujące, układ wlewowy, układ chłodzenia lub grzania, układ wypychania wypraski, napęd płyt i segmentów oraz obudowa. Wszystkie z tych elementów, z obudową włącznie, powstają zawsze z ogromną dbałością o detale, jak również z wykorzystaniem najlepszych gatunkowo materiałów, dzięki czemu nasze formy wtryskowe są ekstremalnie trwałe i nawet w przypadku bardzo intensywnej eksploatacji służą długie lata. Ich wyróżnikiem jest także wysoka precyzja – poszczególne wyroby powstające w drodze termoformowania w naszych formach są pod każdym względem perfekcyjnie dopracowane i niezwykle estetyczne.
Nasza firma posiada w swojej ofercie zarówno zimnokanałowe, jak i gorącokanałowe formy do wtryskarek. Różnią się one układem wlewowym, czyli systemem kanałów odpowiedzialnym za przepływ płynnego tworzywa i jego rozprowadzanie do gniazd lub gniazda formującego. Gorącokanałowe formy składają się z większej liczby podzespołów, a konkretnie wyposażone są w takie dodatkowe elementy jak grzałki i termopary, ze względu na wymóg regulacji temperatury. Z tego też względu są droższe, z drugiej jednak strony mają tę zaletę, że redukują ilość odpadów i pozwalają skrócić cykl produkcyjny. Zimnokanałowe formy mają nieco mniej skomplikowaną budowę i w związku z tym są tańsze, ale za to wymagają większych nakładów materiału, ponieważ generują odpady, co wiąże się również z większym zużyciem energii elektrycznej w trakcie produkcji. Dostępne w naszej ofercie formy wtryskowe dzielą się także na jednogniazdowe i wielogniazdowe. Jednogniazdowe formy wtryskowe przeznaczone są do produkcji pojedynczych wyrobów o dużych wymiarach, wielogniazdowe natomiast sprawdzą się w produkcji większej liczby wyrobów niewielkich rozmiarów.
Różne firmy produkcyjne potrzebują różnych rozwiązań, dlatego formy wtryskowe do produkcji wyrobów tworzyw sztucznych projektowane są na zamówienie z uwzględnieniem specyfiki danej linii produkcyjnej, tak aby jak najlepiej spełniały indywidualne potrzeby naszych Klientów. Proces projektowania składa się z następujących etapów:
1) Przygotowanie koncepcji wyrobu,
2) Opracowanie dokumentacji technicznej,
3) Stworzenie prototypu formy,
4) Wykonanie wyrobu próbnego oraz sporządzenie i dostarczenie Klientowi protokołu pomiarowego gotowej wypraski.
Dzięki automatyzacji, na jaką pozwalają odpowiednio zaprojektowane formy do wtryskarek, produkcja plastikowych produktów i półproduktów przebiega wyjątkowo szybko, co pozwala usprawnić cały proces i zwielokrotnić nakłady, a co za tym idzie – przynosi ekonomiczną korzyść.
Wybór odpowiednich form do wtryskarek nie jest łatwy, ponieważ zależy od wielu czynników, które należy wziąć pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie. Z pewnością ważnym kryterium wyboru jest w tym przypadku koszt inwestycji i koszt eksploatacji – formy wtryskowe dostępne są w różnych cenach, warto jednak pamiętać, że zakup tańszego modelu niekoniecznie pociągnie za sobą oszczędności finansowe. Wszystko zależy od przeznaczenia danej formy i planowanego sposobu jej użytkowania. Klienci, którzy nie są pewni jakie formy wtryskowe będą dla nich odpowiednie, mogą liczyć na naszą fachową pomoc. Chętnie doradzimy w wyborze i dołożymy starań, aby wybrane formy wtryskowe zostały zaprojektowane w taki sposób, który pozwoli na optymalne wykorzystanie ich potencjału.